top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Góry Sokole


Góry Sokole to sześciowierzchołkowy masyw składający się z Krzyżnej Góry (654 m n.p.m.), wzgórza Sokolik (623 m n.p.m.), Browarówki (510 m n.p.m.), Rudzika (500 m n.p.m.) Łysej (490 m n.p.m.) oraz Buczka (456 m n.p.m.) na północno-zachodniej krawędzi Rudaw Janowickich. Szczyty Sokolika i Krzyżnej Góry to niemal obowiązkowy punkt programu podczas pobytu u nas. Na obu wierzchołkach znajdują się punkty widokowe, z których roztacza się wspaniały widok na całą Kotlinę Jeleniogórską i otaczające nią pasma górskie.

Wyeksponowane strome granitowe skały okolic Wojanowa, Trzcińska i Karpnik to jedno z najpopularniejszych miejsc wspinaczkowych w Polsce. Kiedyś swoje początki kariery rozpoczynali tu najwybitniejsi polscy himalaiści m.in. Wanda Rutkiewicz. Dużo wcześniej, bo w XIX wieku posiadająca majątek w Karpnikach rodzina królewska przystosowała okolice pod kątem dostępności turystycznej, już wtedy największą popularnością wśród pałacowych gości cieszyły się ścieżki prowadzące na Krzyżną Górę i Sokolik.


Szczegółowe informacje o poszczególnych atrakcjach tego wypadu znajdziecie w przewodniku po Rudawach Janowickich (dostępny w domku) albo na tablicach informacyjnych umieszczonych przy szlaku.

 

Jak zatem dotrzeć od nas w Góry Sokole? Oto nasze propozycje:


Opcja nr 1 - Góry Sokole z Przełęczy Karpnickiej

To najłatwiejszy wariant zdobycia obu wierzchołków. Szczególnie polecany dla rodzin z maluchami. Wycieczkę zaczynamy na Przełączy Karpnickiej, gdzie znajduje się niewielki parking (płatny ok. 10 zł) - https://goo.gl/maps/Qa627TchEpUR8vra9. Następnie przekraczamy drogę i ruszamy zielonym szlakiem. Po ok. 20 minutach dochodzimy do schroniska Szwajcarka. Zatrzymamy się tu w drodze powrotnej, więc tylko przechodzimy obok i ruszamy dalej czerwonym szlakiem na Sokolik. Po kilkunastu minutach dochodzimy do punktu widokowego na Husyckich Skałach. Dalej czeka nas krótkie zejście na tzw. Przełączkę i podejście pod Sokolik. Na sam szczyt prowadzi stosunkowo łatwe wejście po osadzonych w skale metalowych schodach.


Wracamy tym samym szlakiem, ale warto nieco z niego zejść, aby obejrzeć pozostałe formy skalne znajdujące się w jego pobliżu.


Wracamy na Przełączkę i podchodzimy pod Husyckie Skały, a tu odbijamy w prawo czarnym szlakiem na Krzyżną Górę. Samo wejście na wierzchołek jest nieco trudniejsze niż na Sokolik, ale uwierzcie, warto. Po zejściu z wierzchołka wracamy do Husyckich Skał tym samym szlakiem i kierujemy się dalej czerwonym szlakiem w kierunku schroniska. Tutaj można odpocząć zamawiając coś z bufetu. Na parking wracamy szlakiem zielonym.Ślad gps znajdziecie tutaj:

Sokoliki -opcja1
.gpx
Pobierz GPX • 26KB

 

Opcja nr 2 - Góry Sokole z Wojanowa\Bobrowa

Wariant ten różni się od poprzedniego sposobem dotarcia do tz. Przełączki pomiędzy oboma wierzchołkami. Tym razem wycieczkę rozpoczynamy z Wojanowa\Bobrowa. Samochód można bezpłatnie zostawić tu: https://goo.gl/maps/GJaG6CpPV3MQ52Cs9 lub tu: https://goo.gl/maps/f4xZqHaDeUhjfrDb8. Z obu miejsc dalej poprowadzi nas zielony szlak turystyczny, który po 3.5 km zaprowadzi nas na Przełączkę. Skręcając w lewo czerwonym szlakiem zaczynamy podejście pod Sokolik. Dalej już wg opisanej wyżej Opcji nr 1, tyle że ze schroniska Szwajcarka wracamy zielonym szlakiem w kierunku odwrotnym czyli na Przełączkę i dalej do Wojanowa.


Ślad gps znajdziecie tutaj:

Sokoliki - opcja2
.gpx
Pobierz GPX • 37KB

 

Opcja nr 3 - czyli ruszamy pieszo z Browarówki

Hm, chcecie się trochę bardziej zmęczyć lub macie więcej czasu albo nie możecie prowadzić samochodu.. (bo wieczór był na bogato)? Proszę bardzo. Powyższy wariant (Opcja nr 2) można rozpocząć z Browarówki. Poniżej najszybsza trasa dotarcia do Wojnowa (zielonego szlaku). Dalej wg propozycji opisanej w Opcji nr 2. Wariant ten wydłuża nam wycieczkę o ok. 2 godziny.
 

Góry Sokole to dla nas miejsce wyjątkowe Bo są takie miejsca, które dopiero z pewnej perspektywy można ocenić, jak bardzo spędzony w nich czas, kształtował nas samych.

Wiele nocy spędzonych przy ognisku, mnóstwo poznanych ciekawych ludzi, dziesiątki weekendowych wypadów ze znajomymi, imprezy firmowe, ślub przyjaciół, które miały tu miejsce oraz atmosfera schroniska Szwajcarska spowodowały, że w konsekwencji sami zakochaliśmy się w tym rejonie. Bez tego wszystkiego mogłoby nie być naszej Browarówki :)


Zajrzyjcie tu koniecznie.


 

Wybierając się na wędrówkę nie zapomnijcie wrzucić do plecaka mapy i przewodnika (dostępnych w Rudziku).Polecamy także aplikację Mapa Turystyczna na smartfona


309 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Śnieżka

Комментарии


bottom of page